Úspěšná integrace prostřednictvím jazyka a kuchyňských specialit

Česká a slovenská komunita v italském Meranu – Jižní Tyrolsko. Merano/Merán je lázeňské město v italských Dolomitech s velmi nízkou kriminalitou, které podporuje jazykové menšiny počínaje jejich základní integrací až po vzájemné kulturní obohacení. Aby se ale dosáhlo tohoto cíle, musí být základem vzdělání a kultura, bez nichž je každý pokus o úspěšnou integraci cizinců odsouzen k zániku. UPAD a Palladio – instituce pro trvalé vzdělávání – se zabývají na velmi vysoké úrovni a se skvělými výsledky uvědomělou integrací malých i velkých cizích občanů.
Menšinám rozptýleným po teritoriu Jižního Tyrolska je dán prostor k tomu, aby se projevily i vyjádřily, vše se stálou podporou i kontrolou těchto dvou organizací a jejich spolupracovníků.

Jedněmi z nejpočetnějších a nejaktivnějších komunit jsou občané České a Slovenské republiky. Z tohoto důvodu autonomní oblast Jižního Tyrolska financuje kurzy italského jazyka různých jazykových úrovní, kde vyučuje česká autorka Lucie Hušková. Lekce jsou vedeny v českém i italském jazyce, aby se výuka urychlila. Na konci jednotlivých kurzů studenti obdrží ověřené certifikáty. Vzhledem k velké oblíbenosti kurzů se uvažuje i o zavedení jazykových zkoušek ve spolupráci s dalšími organizacemi. K žádosti o obdržení italského občanství našimi krajany by se totiž mělo přikládat osvědčení o dosažení jazykové úrovně B1.

Meránské UPAD a Palladio (ředitel dott. Mauro Cereghini) ve spolupráci s Muzeem ženy – Museo della Donna – (ředitelka Sigrid Prader) a pod patronátem městského úřadu a autonomní provincie nedávno zorganizovaly cyklus setkání s názvem “kuchyně – umění pospolitosti”, v němž byl dán velký prostor kuchyni české a slovenské. Akce měla u místního publika takový úspěch, že si zasloužila pozornost tisku a dokonce i místní televize: 9. dubna 2019 v 19 hodin více než šedesát posluchačů zaplnilo sál, aby si poslechli historii a popis české a slovenské kuchyně dvou sesterských komunit, odpřednášené šéfkuchařem Radovanem Nesrstou. K dispozici byly dokonce ochutnávky typických jídel díky skvělému nasazení některých studentek kurzu italštiny (na fotografii společně s Radovanem Nesrstou, ředitelkou muzea a Lucií Huškovou). To ale není všechno, zdá se, že do Merána příští rok zavítá na pozvání i česká bestsellerová autorka Alena Mornštajnová.

(Voxnews Suedtirol – 22.6.2019 – Redakce – https://www.voxnews.online/uspesna-integrace-prostrednictvim-jazyka-a-kuchynskych-specialit/)