Pomluva jak vánek je …

Spustit pomlouvačnou kampaň za účelem poškození cizí pověsti je poměrně prosté: stačí napsat nepřesnou zprávu do facebookové skupiny a čekat na reakce těch – může se jednat o desítky, stovky i tisíce lidí –, kteří tomu slepě uvěří, aniž by je vůbec napadlo, že pravda by mohla být zdaleka jiná, nebo těch, kteří tomu nevěří, ale stejně využijí příležitosti podle principu: skupina má větší moc než jednotlivec …

Povím vám příběh …

Žil byl jeden advokát. Byla mu svěřena plná moc k tomu, aby obhajoval klienta před soudem, ležícím přibližně 600 km od sídla jeho bydliště. Právník poslal odhad honorářů ve výši X eur. Částka byla ještě nižší než minimální povinný tarif v Itálii podle platných předpisů, jenom protože byl klient krajanem. Dotyčný byl v odhadu ceny písemně informován, že výdaje na cesty a ubytování budou počítány zvlášť (nelze totiž přesně určit počet soudních jednání): „dle platneho zakona, nize napisu odhad honoraru: je to nizsi hranice povinnych tarif (stejne jak pro kazdeho krajana CR a SR) a jsem nenauctoval to, co uz konal Vas puvodni advokat, Nejsou v tom naklady na cesty do (jakehokoliv mesta) a zpet.”.

Strany se dohodly na splátkovém kalendáři. Byla uhrazena záloha a jakmile skončila kauza (pro klienta pozitivně), klient přestal platit. Navzdory tomu mu advokát dopřál spoustu času (mnoho měsíců), aby uvedl do pořádku svou ekonomickou situaci.

V té době v jedné facebookové skupině propukla diskuze, které se zúčastnil i klient advokáta. Stupňuje se napětí a do diskuze jsou přivoláváni stále noví členové-krajané.

Aby diskuze nezdegenerovala a aby se předešlo nedorozuměním, advokát pošle klientovi soukromý e-mail následujícího obsahu: “na základě původní dohody – kterou přepošlu a dodržují i poté, co se nedávno stalo na facebooku –, na zaklade ktere pro krajany aplikuji minimalni tarif (tj. i kdyz bych mel pravo na zdaleka vyssi honorar, tim spis kdy se klientovi problem vyresi), upresnim definitivni rozpocet honoraru a vydaj za mou cinnost ve Vasem zajmu”.

Je potvrzen honorář ve výši původní částky a upřesněn forfait: efektivní rozpočet veškerých faktur a jízdenek by byl téměř dvojnásobný…

Aniž by se minimálně obtěžoval odpovědět advokátovi, klient raději publikuje do již zmíněné skupiny post, kde překroutí celou pravdu: „…som obdržal mail od pana, ktory mi robil advokata, v ktorom zvysil o … € to co žiadal na začiatku … pre mňa sú to od tejto hodiny úplne nulové chudobné osoby, ktoré sa môžu hanbiť… … Occhio, sú zakerni” a to jenom proto, aby vyprovokoval reakce členů, které na sebe nedají dlouho čekat.

Vznikla z toho obrovská diskuze, obsahující mnoho komentářů (většina z nich proti advokátovi) plných urážek, pomluv a vyhrožování. Také protože klient zdůraznil, že navýšení honoráře – které se naopak nikdy nekonalo – bylo důsledkem počáteční pomlouvačné diskuze, které se on zúčastnil. De facto se podle jeho logiky jednalo o mstu.

Advokát tedy trpělivě pošle klientovi další e mail následujícího obsahu: “shanite podporu na netu ale muj email jste nepublikoval: by to asi vypadalo uplne jinak, ze? Jak vite, jsem napsal, ze se honorar PRO KRAJANY NEZVYŠUJE a plati puvodni dohoda. V te dohode, lepe receno v mym odhadu honoraru, je presne napsano, ze vydaje a cesty jsou zvlast. Asi nepocitate s tim, ze pokazde jsem byl na ceste alespon 12 hodin: je vsechno zdarma?”.

Reakce klienta je ale neskutečná: znovu, aniž by odpověděl přímo advokátovi, se rozhodne publikovat na facebooku další dlouhý post, jehož cílem je dodat svému publiku na netu vlastní názor (aniž by mu mohlo být odporováno) a především zcela překrouceně, co se pravdy týče, popisuje se jako bojovník za ni a urážeje bez špetky studu vlastního právního obhájce.

Výsledek: nespočetné množství urážlivých a pomlouvačných komentářů v průběhu pár dní, žádná možnost, aby se k situaci právník vyjádřil a desítky trestních oznámení a soudních aktů – v Itálii a v zahraničí –, aby byla stanovena pravda a obnoveno dobré jméno a čest profesionála.

Stalo to za to?

Možná by bylo příště lepší nedopřát sluchu jen jednomu vyzvánění, ale ověřit si informaci, předtím než si ulevíte na internetu urážkami, vyhrožováním a závažnými pomluvami proti komukoliv: trestní zodpovědnost je vždy osobní a každý odpovídá sám za své počínání.